Камерон се спушти до најдлабоката океанска точка на Земјата!

26.03.2012 Ноќва пред полноќ по средноевропско или „наше“ време, односно нешто пред 8 часот наутро по…

Следните денови единствено „небесно трио“ на Венера, Јупитер и Месечината

24.03.2012 По речиси целомесечна извонредна можност да ги гледаме како првин се приближуваат, а потоа раздалечуваат…

Утре доаѓа пролетта

19.03.2012 По доста студената зима, утре (вторник, 20.03.2012) во 6 часот и 14 минути стигнува пролетта. Утрешниот…

Подготовка на повеќе експедиции до најдлабоката точка на планетата Земја

11.03.2012 Канадскиот режисер на филмовите Титаник и Аватар, големиот авантурист Џејмс Камерон, се подготвува до крајот…

Нова, уште посилна геомагнетна бура од онаа во јануари!

8.03.2012 Денес Земјата ќе биде зафатена од силна геомагнетна бура која настанува како последица на завчерашните…

Најдени повеќе од 1000 нови потенцијални планети

3.03.2012 Според последните истражувања на НАСА, надвор од нашиот Сончев систем се најдени барем 1000 нови…

Колку точно е висок Монт Еверест?

1.03.2012 Откако е утврдено дека Монт Еверест е највисокиот врв на земјината топка, постојано се јавуваат…

Компанијата Вирџин Галактик се подготвува за првите вселенски туристички летови

29.02.2012 Компанијата Вирџин Галактик, дел од групацијата Вирџин Груп на Ричард Бренсон, очекува до крајот на…

Посета на Истанбул – градот на два континента!

13.02.2012 Во периодот од 8-12.02.2012 година, дел од студентите на Институтот за географија при ПМФ во…

Апликацијата Google Earth со нови снимки на океанските дна!

8.02.2012 Познатата интернет апликација Google Earth која е дел од Google, постави нова база на податоци…

Помалку мраз на Арктикот условува повеќе снег во Европа!

Според најновите истражувања, веројатноста за постудени и поснежни зими во Централна Европа и околните подрачја се…

Откриена екстрасоларна планета на која е можен живот

3.02.2012 Астрономите од универзитетот во Калифорнија, открија планета оддалечена 22 светлосни години на која е можен…

Публикувана Карпато-Балканско-Динарска геоморфолошка монографија со поглавје за Македонија!

2.02.2012 Деновиве, познатата меѓународна издавачка куќа Springer ја публикува монографијата Recent Landform Evolution – The Carpatho-Balkan-Dinaric…

Ширење на мов низ Хавајските Острови

Sphagnum palustre овој вид на мов се среќава на целата Северна Хемисфера, но неговото размножување е…

Астрономски настани во втората половина на 2012 година

3.01.2012 ЈУЛИ 3 јули – Полна Месечина. Време: 19:52. 5 јули – Афел. Земјата на 5…

Астрономски настани во првата половина на 2012 година

3.01.2012  Овде се прикажани позначајните астрономски настани до крајот на месецот јуни, 2012 година, според датум…

На 5 јануари Земјата најблиску до Сонцето за 2012!

2.01.2012 На 5-ти јануари околу 01 часот планетата Земја ќе биде најблиску до Сонцето за 2012…

Огромен тунел помеѓу Русија и САД?

25.12.2011. Тунел долг 105 километри ќе ги поврзе САД и Русија до 2030 година. Планот за…

Почнува зимата. Зошто имаме годишни времиња?

21.12.2011   Автор: д-р Ивица Милевски Утре, на 22 декември 2011 година, во 6.30 часот, на северната…

Целосно затемнување во сабота

Луѓето ширум светот на 10 декември ќе можат да го следат целосното помрачување на Месечината, а…