Нова, уште посилна геомагнетна бура од онаа во јануари!

8.03.2012 Денес Земјата ќе биде зафатена од силна геомагнетна бура која настанува како последица на завчерашните…

Најдени повеќе од 1000 нови потенцијални планети

3.03.2012 Според последните истражувања на НАСА, надвор од нашиот Сончев систем се најдени барем 1000 нови…

Компанијата Вирџин Галактик се подготвува за првите вселенски туристички летови

29.02.2012 Компанијата Вирџин Галактик, дел од групацијата Вирџин Груп на Ричард Бренсон, очекува до крајот на…

Набљудувајте го ноќното небо кога сакате и од каде сакате преку Stellarium

27.02.2012 Од пред неколку години, на интернет се појави прекрасна апликација Stellarium – виртуелен планетариум за…

Откриена екстрасоларна планета на која е можен живот

3.02.2012 Астрономите од универзитетот во Калифорнија, открија планета оддалечена 22 светлосни години на која е можен…

Астрономски настани во втората половина на 2012 година

3.01.2012 ЈУЛИ 3 јули – Полна Месечина. Време: 19:52. 5 јули – Афел. Земјата на 5…

Астрономски настани во првата половина на 2012 година

3.01.2012  Овде се прикажани позначајните астрономски настани до крајот на месецот јуни, 2012 година, според датум…

За Јулијанскиот и Грегоријанскиот календар…кој е поточен?

2.01.2012 Понекогаш, сеуште има недоразбирање за тоа кој календар официјално се користи во Република Македонија, па…

На 5 јануари Земјата најблиску до Сонцето за 2012!

2.01.2012 На 5-ти јануари околу 01 часот планетата Земја ќе биде најблиску до Сонцето за 2012…

Почнува зимата. Зошто имаме годишни времиња?

21.12.2011   Автор: д-р Ивица Милевски Утре, на 22 декември 2011 година, во 6.30 часот, на северната…

Целосно затемнување во сабота

Луѓето ширум светот на 10 декември ќе можат да го следат целосното помрачување на Месечината, а…

Што се случува со Сонцето?

6.12.2011.   Автор: д-р Ивица Милевски. Сонцето е единствена ѕвезда во нашиот ѕвезден систем кој уште…

Нова спектакуларна мисија на Марс

26.11.2011. По осум години планирање, двегодишно одложување и потрошени вкупно 2,5 милијарди долари мисијата Mars Science…

Што е мегалитска опсерваторија?

Терминот „мегалитска опсерваторија“, кој во последно време често се користи кај нас е релативно нејасен, непрецизен…

Месечината на Јупитер крие живот?

Научниците веруваат дека дошле до сензационално откритие во Сончевата галаксија. Имено, пронашле докази дека на месечината…

Сложени органски молекули пронајдени на Титан

Понеделник, 14 Ноември 2011 00:23 Шпанските научници пронашле нови докази кои уште посилно ја потврдуваат теоријата…